PS Episcop Macarie în vizită la românii de dincolo de Cercul Polar în Norvegia. „Vă regăsesc în Hristos, față către față, dând slavă Mântuitorului pentru încă un prilej de a-I aduce împreună mulțumire!”

with Niciun comentariu

În zilele acestea, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, însoțit de protoiereul Andrei Marius Pop,  s-a aflat în vizită pastorală la românii de dincolo de Cercul Polar în Norvegia. Sâmbătă, 24 august 2019, ierarhul a slujit Sfânta Liturghie și a botezat un prunc din comunitatea euharistică din Skjervøy, iar duminică, 25 august 2019, a slujit Sfânta Liturghie în  parohia ortodoxă română „Sfântul Cuvios Sisoe cel Mare și Sfânta Muceniță Lucia din Roma” din Tromsø. Cu acest prilej, părintele episcop a oferit mai multe daruri copilașilor și credincioșilor, unii dintre ei veniți de la mari distanțe pentru a participa la sfintele slujbe.

Preasfințitul Macarie le-a transmis, cu emoție și bucurie, acest îndemn, românilor din îndepărtatele ținuturi arctice: „Vă regăsesc în Hristos, față către față, dând slavă Mântuitorului pentru încă un prilej de a-I aduce împreună mulțumire, de a vă binecuvânta și de a vă face părtași Sfintelor Sale Taine. Sunteți dintre cei pe care bejenia i-a împins până aici, dincolo de Cercul Polar, atât de departe de ținuturile natale, de casele părintești, de biserica strămoșească unde ați fost botezați. Oricât de departe ne-am afla, oricât de greu ne-ar fi, să stăm tari în credință și să nu ne abandonăm țara!  Să stăm tari în credință, căci aceasta este demnitatea noastră. Aceasta ne face oameni, ne înnobilează. Este averea cea mai de preț pe care o avem. Putem câștiga sau putem pierde totul pe lumea aceasta –  însă singură dreapta credința ne rămâne reper absolut și cale de mântuire. Doar prin credință putem trăi, cu adevărat, viața cea bună. În cumplita dezorientare și dezordine care a cuprins lumea, credința ne este unicul fundament trainic, pe care dacă-l avem, nu ne vom rătăci, nu ne vom pierde cu firea, ci vom afla de la Bunul Dumnezeu răspunsurile potrivite la vreme potrivită cu privire la ce să facem cu viețile noastre. De asemenea, să nu ne abandonăm țara! Chiar dacă unii dintre voi vă aflați aici de multă vreme, chiar și dacă v-ați adus sau întemeiat familie aici, cu toții să nu uităm că avem o țară, una singură, nu mai multe! Aici suntem oaspeți. Poate ne este bine acum, aici, dar cum sunt și cum vor fi vremurile nu stă sub stăpânirea noastră. Or, aproape fiecare dintre noi are ceva lăsat acolo, în țară. O gospodărie, un pământ muncit de strămoși, o casă părintească, neamuri. Pe acestea să nu le lăsăm, preaiubiții mei, căci ele sunt pământul în care au prins rădăcinile noastre și pe ele ne-am înălțat. nu le lăsăm în paragină, ci să cultivăm intens legăturile cu cei rămași acasă” a mai spus episcopul ortodox român al Europei de Nord.

Preasfințitul Episcop Macarie a reușit să viziteze la domiciliu și câteva familii, săvârșindu-le Sfeștania în noua lor locuință.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.