PS Episcop Macarie: „Depinde de noi dacă prindem mâna iubitoare și salvatoare a Mântuitorului Hristos care ne scoate din iureșul nebunesc al grijilor lumii”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în aceste zile în mijlocul românilor din capitata Norvegiei, unde a cercetat bolnavii la domiciliu și în spitale și i-a încurajat pe cei privați de libertate, închiși în penitenciare. La Sfânta Liturghie pe care a slujit-o în biserica parohială din Oslo, ierarhul a tâlcuit pericopa evanghelică după Sfântul Apostol și Evanghelist Matei (VI, 22-33), despre grijile vieții. „În pericopa evanghelică care s-a citit astăzi la Dumnezeiasca Liturghie, Mântuitorul Iisus Hristos nu ne vorbește în pilde și nu metaforizează ci, ne transmite direct și concret faptul că de prea multe ori în viața noastră puterile noastre sufletești, mintea și inima, ne sunt risipite de grijile vieții. Așadar, Mântuitorul nostru Iisus Hristos nu este indiferent la grijile și nevoile noastre ci, ne arată că El și le asumă cu toată responsabilitatea dacă ne supunem Lui și dacă căutăm voia Lui cea sfântă. Prin acest cuvânt evanghelic, iată, Domnul ne scoate din iluziile lumii postmoderne. Prima iluzie din care ne scoate Domnul este aceea că, permanent noi considerăm că ne controlăm propria noastră viață, însă de fapt, chiar dacă nu știm sau nu recunoaștem, suntem la mâna lui Dumnezeu, la mâna iubitoare a lui Dumnezeu, pe care o întinde veșnic spre noi. Însă depinde de noi dacă o prindem asemenea lui Petru care se afunda pe marea învolburată de furtună a Galileii, depinde de noi dacă o prindem această mână iubitoare și salvatoare, care ne scoate din iureșul nebunesc al grijilor lumii, care de prea multe ori, iată, ne copleșesc” a mai spus episcopul ortodox român al Europei de Nord.

La finalul slujbei, ierarhul a oferit tinerilor și copiilor mai multe daruri apoi a condus un grup de tineri spre fiordul Drammen, unde a fost martirizat, în anul 1043, Sfântul Mucenic Halvard Norvegianul, ocrotitorul orașului Oslo și al parohiei românești din capitala Regatului Norvegiei.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.