Programul manifestărilor duhovnicești cu prilejul sărbătoririi Sfântului Apostol Andrei (30 noiembrie) și a sărbătoririi Zilei Naționale a României (1 decembrie)

with Niciun comentariu

Programul manifestărilor duhovnicești cu prilejul sărbătoririi Sfântului Apostol Andrei (30 noiembrie), Ocrotitorul României și Ocrotitorul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord și a sărbătoririi Zilei Naționale a României (1 decembrie), la Centrul Eparhial din Stockholm

 • Luni – 28 noiembrie 2011, ora 17.30 – Săvârşirea Sfintei Taine a Maslului, la Paraclisul Centrului Eparhial, de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoţi. Părintele Ioan Cojanu, stareţul Mănăstirii Sfântul Ioan Botezătorul din Alba-Iulia, va susține la sfârşitul acestei slujbe o conferință cu tema: „Sfântul Apostol Andrei – model de viețuire și mărturisire creștină în lumea de azi”.
 • Marţi – 29 noiembrie 2011, ora 18.00 – la Paraclisul Centrului Eparhial se va săvârşi Slujba Privegherii cu prilejul sărbătoririi Sfântului Apostol Andrei.
 • Miercuri – 30 noiembrie 2011– Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei-la Paraclisul Centrului Eparhial se va săvârși:
  • – ora 8.00 Ceasurile, Acatistul Sfântului Apostol Andrei și Acatistul Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei;
  • ora 10.00 Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord,  înconjurat de un sobor de preoţi. După slujbă, va avea loc lansarea revistei eparhiale „Candela Nordului”, urmată de Agapa creștină.
 • Joi, 1 decembrie 2011 – Ziua Națională a României – la Paraclisul Centrului Eparhial se va săvârşi:
  • ora 9.00 Sfânta Liturghie arhierească oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord,  înconjurat de un sobor de preoţi;
  • ora 11.00 Slujba de Te Deum cu prilejul Zilei Naționale a României.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.