Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord efectuează, în aceste zile, mai multe vizite pastorale la românii din Danemarca, Norvegia și Suedia

with Niciun comentariu

 Astfel, Ierarhul va oficia joi, 17 mai 2018, Sfânta Liturghie Arhierească de praznicul Înălțării Domnului în Paraclisul Mănăstirii „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamţ ” din Ikast, Danemarca. Sărbătoarea Înălţarea Domnului fiind şi Ziua Naţională a Eroilor din România, Preasfinţitul Părinte Macarie va săvârși pomenirea eroilor neamului, ostaşi şi luptători care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre sau închisori.

Vineri, 18 mai 2017, ierarhul român se va afla în Copenhaga, unde va săvârși slujba înmormântării pentru prunca Hristina, trecută la cele veșnice imediat după naștere și botez. Părintele Episcop va întări duhovnicește mult îndurerata familie și pe credincioșii din capitala regatului danez prin spovedanii, rugăciune, sfat și binecuvântare.

 

 

 Vizita pastorală din Copenhaga va continua și sâmbătă, 19 mai , cu Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită în biserica parohială a comunității ortodoxe române din oraș. După slujbă, ierarhul va participa la acțiunea „Picnic în familie” – organizată de membrii „Centrului pentru tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM, filiala Copenhaga).

 

 

Duminică, 20 mai 2018, Preasfințitul Părinte va vizita credincioșii din capitala Norvegiei, Oslo. După Sfânta Liturghie arhierească ce va fi săvârșită în biserica parohială, Părintele Episcop va binecuvânta acțiunea tinerilor ortodocși români din Oslo din Centrul pentru tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” – CTSM, participând la „Ieșirea în natură” organizată de aceștia. Evenimentul, alături de cel din Copenhaga, face parte dintr-o serie de acțiuni menite să celebreze Ziua internațională a familiei (15 mai), prilej de reflecție asupra importanței deosebite a familiei naturale. Duminică spre luni, 21 mai 2018, de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, Preasfințitul Macarie va sluji CTSM, de noapte urmată de Sfânta Liturghie, în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.