Sfântul Rege Martir Olav sărbătorit în oraşul Trondheim din Norvegia, 29.07.2010

with Niciun comentariu

Credincioşii ortodocşi români şi ruşi din Trondheim – Norvegia şi-au sărbătorit astăzi, 29 iulie, ocrotitorul, pe Sfântul Rege Martir Olav, creştinătorul Norvegiei. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de Preasfinţitul Macarie, Episcopul românilor Ortodocşi din Europa de Nord împreună cu un sobor de preoţi români şi ruşi.

Mai multe informaţii a oferit pentru Radio TRINITAS, părintele Marius Alin Ţeican, parohul Bisericii din Trondheim, Norvegia: „Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată în prezenţa credincioşilor români, ruşi şi norvegieni lutherani, dar şi norvegieni convertiţi la ortodoxie. Ne-am bucurat de faptul că Preasfinţitul Părinte Macarie a ajuns pentru a treia oară la Trondheim, împărtăşindu-ne binecuvântare şi cuvânt de folos. Cântarea la strană a fost susţinută atât de corul parohiei ortodoxe ruse, cât şi de grupul românilor şi de studenţii de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iaşi care se află temporar la studii în cadrul Universităţii din Trondheim”.

www.basilica.ro

Imagini de la acest eveniment puteți găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.