Preasfințitul Macarie Drăgoi, episcopul colindător

with Niciun comentariu
Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, purtând pe brațe icoana Naşterii Domnului şi tricolorul românesc, îi colindă în aceste zile pe românii din micile comunități din Norvegia, aflate dincolo de Cercul Polar. Misiunea începe astăzi, 22 decembrie 2017, când este noaptea cea mai lungă din an și când, deși sunt doar orele amiezii, este deja întuneric dincolo de Cercul Polar. În acest itinerariu misionar dinaintea Praznicului Naşterii Mântuitorului Hristos, fiind noaptea polară, Preasfințitul Episcop Macarie a spus: „Ne amintim, cu acest prilej, cum „Răsăritul Cel de Sus” a alungat pentru totdeauna noaptea căderii omului din Rai!”

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.