Preasfințitul Episcop Macarie în vizită la Institutul de Studii Ortodoxe din Stockholm

with Niciun comentariu

Preasfintitul Macarie

Luni, 19 decembrie 2011, în ajunul sărbătorii Sfântului Ierarh Ignatie Teoforul, Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord s-a întâlnit cu profesorii și cercetătorii Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm. Întâlnirea a fost prilejuită de sărbătorirea Sfântului Ierarh Ignatie Teoforul, ocrotitorul acestui institut, Preasfinția Sa fiind invitat să vorbească ostenitorilor din acest așezământ despre acest Părinte apostolic al Bisericii și să poarte un dialog cu cei prezenți.

Institutul are un curs de un an de introducere în teologia Ortodoxă şi un curs parţial de doi ani, studiindu-se Scrierile Apostolice, Părinţii Bisericii, Teologia Liturgică, Dreptul Bisericesc, Greacă Clasică, Siriacă Clasică, introducere în Arabă, limbile Slavonă Bisericească şi Coptă şi Muzică Bisericească. Institutul deţine o Editură independentă, Anastasis Media, ultimele publicaţii fiind: Mitropolitul Ilarion (Alfeyev), Misterul Credinţei şi profesorul Sebastian Brock, Ochiul Luminos iar acum este în pregătire publicarea în suedeză a cărții Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României: La Joie de la Fidelité.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.