PS Episcop Macarie l-a înmormântat pe Gheorghe Hortolomei-Lupu, românul fără adăpost ucis în circumstanțe dramatice în Suedia

with Niciun comentariu

Luni, 26 noiembrie 2018, în localitatea Caraclău din județul Bacău a avut loc slujba înmormântării lui Gheorghe Hortolomei-Lupu, românul fără adăpost ucis în bătaie în orașul Husqvarna din Suedia, la începutul lunii august 2018, într-un caz care a zguduit opinia publică din țara nordică.

Cu binecuvântarea ierarhului locului, a Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim al Romanului și Bacăului, Slujba  înmormântării a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al românilor ortodocși din Europa de Nord, fiind înconjurat de un sobor de preoți si diaconi. La eveniment a fost prezentă și presa suedeză.

Preasfințitul  Macarie, în cuvântul de mângâiere, și-a exprimat condoleanțele față de familia greu încercată a lui Gheorghe Hortolomei-Lupu, asigurând-o de sprijinul și compasiunea sa. „Dispariția fratelui Gheorghe este un caz dramatic și fără precedent, precum și o dovadă că adevăratele bătălii nu se dau doar la nivelul ideologiilor, sistemelor economice, statelor sau grupurilor de oameni. Așa cum afirma odinioară un mare scriitor creștin, adevăratul câmp de luptă, adevărata demarcație între bine și rău se face în forul lăuntric al omului. Acolo este „miza” cea mare, singura care contează fiind sufletul omului”, a afirmat ierarhul român.

Episcopul Macarie a îndemnat pe cei prezenți la asumarea unei vieți creștinești de fiecare zi, astfel încât mărturia faptelor noastre bune să nu fie cuprinsă de întunericul păcatului și morții.  

Din cauza anchetei organelor competente, trupul neînsuflețit al lui Gheorghe Hortolomei-Lupu nu a putut fi repatriat decât în aceste zile. Reprezentantul Episcopiei Europei de Nord, Protopopul Ovidiu Băncilă, a fost permanent în legătură cu familia defunctului, pregătind repatrierea și slujba înmormântării  lui „Gică” așa cum l-au cunoscut apropiații.

Pentru ajutorarea familiei românului decedat în Suedia, în circumstanțe tragice, s-au organizat colecte de către Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, precum și de către voluntari suedezi, oferind sprijin și Arhiepiscopia Romanului și Bacăului.

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.