„Ghetuțe din Scandinavia pentru copiii din România”

with Niciun comentariu

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae s-a încheiat, la nivelul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, campania umanitară „Ghetuțe din Scandinavia pentru copiii din România” – ediția 2021.

Cu binecuvântarea și implicarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi, zeci de voluntari ai Centrului pentru tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” de la nivelul fiecărei parohii, sub coordonarea preoților slujitori, s-au străduit să colecteze, ambaleze și să pregătească pentru transport cadourile generoase oferite, în prag de iarnă, de către credincioșii parohiilor românești de pe teritoriul celor trei țări scandinave Suedia, Danemarca și Norvegia.

Cei peste 800 de copii ce vor beneficia de acest proiect în valoare totală de peste 20.000 de euro, desfășurat în colaborare cu acele protopopiate și parohii din România care desfășoară misiune socială în rândul familiilor numeroase și cu posibilități financiare reduse, vor intra foarte curând în posesia darurilor constând în articole de îmbrăcăminte și încălțăminte nouă, de sezon, rechizite, dulciuri, iconițe și cărți cu conținut duhovnicesc adecvat vârstei lor.

Aducând prinos de recunoștință Bunului Dumnezeu și mulțumiri tuturor celor implicați, vă invităm să participați și la programele caritabile ale Episcopiei noastre pe care le avem în vedere în viitorul apropiat. Pentru detalii suplimentare puteți lua legătura cu preoții slujitori din parohiile apropiate sau să accesați site-ul dedicat acestora: https://episcopiascandinavia.se/…/filantropie-in-curs/

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.