Pelerini din Suedia şi clerici din Georgia în vizită la Patriarhia Română

with Niciun comentariu

Vizita Pastorala, patriarhia romana

În ziua de 3 noiembrie 2011, la Palatul Patriarhiei, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă un grup de pelerini ierarhi şi preoţi ortodocşi, copţi şi sirieni din Suedia condus de Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, şi Preasfinţitul Părinte Dositei, Episcopul ortodox sârb din Scandinavia şi Marea Britanie. Din grupul de pelerini au mai făcut parte reprezentanţi ai Institutului de Studii Ortodoxe din Stockholm.

Oaspeţii au mulţumit pentru primire şi au împărtăşit Patriarhului României impresiile după pelerinajul făcut în România în timpul căruia au avut posibilitatea să viziteze biserici, mănăstiri, şcoli de teologie, aşezăminte social-filantropice şi instituţii media ale Patriarhiei Române. În acelaşi timp, pelerinii din Suedia au menţionat faptul că în timpul şederii în România au reuşit să cunoască mai bine realitatea dinamică a vieţii bisericeşti din eparhiile Bisericii Ortodoxe Române.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat semnificaţia şi importanţa tradiţiei pelerinajelor în dezvoltarea şi aprofundarea relaţiilor frăţeşti dintre Bisericile Ortodoxe surori. În acest sens, Patriarhul României a subliniat faptul că pelerinajele la locurile sfinte din ţară şi străinătate organizate săptămânal de Birourile de pelerinaj ale Patriarhiei Române contribuie la înnoirea spirituală a parohiilor, mănăstirilor şi eparhiilor Bisericii Ortodoxe Române.

***Tot astăzi, Patriarhul României a primit la Palatul Patriarhiei pe părintele profesor doctor Georgi Zviadadze, rectorul Academiei Teologice din Tbilisi (Georgia), şi părintele profesor doctor Alexie Kshutashvili de la aceiaşi instituţie de învăţământ teologic care au participat la Congresul Internaţional de teologie «Familia creştină, o binecuvântare pentru Biserică şi societate», organizat de Patriarhia Română la Palatul Patriarhiei între 1-3 noiembrie 2011.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.