SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP +MACARIE DRĂGOI ÎN SÂMBĂTA ȘI DUMINICA FLORIILOR, ÎN SĂPTĂMÂNA SFINTELOR PĂTIMIRI, DE SFINTELE PAȘTI ȘI ÎN SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ

with Niciun comentariu

SÂMBĂTA DREPTULUI LAZĂR, 16 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:00, Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Ioan Gură de Aur, cu pomenirea celor adormiți, în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm. Se va cinsti și Icoana Relicvar a Sfântului și Dreptului Lazăr păstrată în Paraclisul Episcopal din capitala Regatului Suediei.

Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Österhaninge.

DUMINICA FLORIILOR, 17 aprilie 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Ioan Gură de Aur în parohia  „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Bucuria tuturor celor necăjiți*, Sfântul Ierarh Nifon al Constanțianei și Sfinții Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul” din Vejle-Kolding, Regatul Danemarcei.

Adresa bisericii: Langelinie 78 Vejle 7100 Østre Kirkegård, Vejle

Seara, începând cu ora 21:00, va săvârși Slujba Deniei în Paraclisul Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Milostiva pe tron*, Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Ikast, Regatul Danemarcei.

Adresa mănăstirii: Bygaden 7, 7430, Ikast.

LUNI-MIERCURI ÎN SĂPTĂMÂNA MARE, 18-20 APRILIE 2022

 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 18:30, Slujba Deniei în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Regatul Suediei.

Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen7, 137 95, Österhaninge.

JOIA MARE, 21 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Vasile unită cu Vecernia și Rânduiala spălării picioarelor în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Regatul Suediei. Tot în Paraclisul Episcopal, începând cu ora 18:30, ierarhul va săvârși Slujba Deniei celor 12 Evanghelii.

Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen7, 137 95, Österhaninge.

VINEREA MARE, 22 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Ceasurile Împărătești în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.

Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Österhaninge.

După amiază, începând cu ora 17:00, va săvârși Denia Prohodului Mântuitorului Iisus Hristos în Biserica Paraclis Episcopal „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Potirul Nesecat*, Pogorârea Duhului Sfânt și Soborul Sfinților Mitropoliți ai Moldovei” din Göteborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg,

SÂMBĂTA MARE, 23 APRILIE 2022

 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Vasile unită cu Vecernia în Biserica Paraclis Episcopal „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Potirul Nesecat*, Pogorârea Duhului Sfânt, și Soborul Sfinților Mitropoliți ai Moldovei” din Göteborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg,

DUMINICA SFINTELOR PAȘTI, 24 APRILIE 2022

Începând cu ora 00:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Slujba Învierii și Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Ioan Gură de Aur în Biserica Paraclis Episcopal „Naşterea Maicii Domnului, Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Arătătoarea căii* şi Sfinţii Cuvioşi Grigorie Decapolitul şi Nicodim cel Sfinţit de la Tismana” din Copenhaga, Regatul Danemarcei.

Începând cu ora 14:00, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Vecernia (A doua Înviere) în aceeași Biserică Paraclis Episcopal din capitala Regatului Danemarcei.

Adresa bisericii: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund Gentofte, Copenhaga.

LUNEA LUMINATĂ, 25 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica sârbească ”Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din Helsingborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Nedre Eneborgsvagen 7, 252 68, Helsingborg.

MARȚEA LUMINATĂ, 26 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Parohială „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Floarea neveștejită*, Soborul Sfinților Arhangheli și Soborul Sfinților Mitropoliți ai Transilvaniei” din Borås, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: S:ta Brigitta Kapell, Götagatan 2, 504 30, Borås

MIERCUREA LUMINATĂ, 27 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Misiunii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Povățuitoarea tinerilor * și Sfinţii Mucenici și Arhidiaconi Ștefan și Laurențiu” din Lund, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Laurentiistiftelsen, Kastanjegatan 19, 224 56 Lund

JOIA LUMINATĂ, 28 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Parohială „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Hrănitoarea cu lapte* și Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” din Sölvesborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Bancks Väg 4 294 35 Sölvesborg

VINEREA LUMINATĂ – IZVORUL TĂMĂDUIRII, 29 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Potirul Nesecat*, Pogorârea Duhului Sfânt și Soborul Sfinților Mitropoliți ai Moldovei” din Göteborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg,

SÂMBĂTA LUMINATĂ, 30 APRILIE 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal „Învierea Domnului, Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Grabnic Ascultătoarea* şi Sfinţii Mucenici Ioan Valahul şi Halvard Norvegianul” din Oslo, Regatul Norvegiei.

Adresa bisericii: Voksen kapell, Jarbakken 7, 0767 Oslo

DUMINICA DUPĂ PAȘTI – A SFÂNTULUI APOSTOL TOMA, 1 MAI 2022

 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Parohială „Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel și Sfintele Mironosițe Maria și Marta, surorile Dreptului Lazăr” din Ålesund, Regatul Norvegiei.

Adresa bisericii: Kirkegata 33A, Ålesund

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.