Patriarhul României a adresat un mesaj de felicitare Preasfinţitului Episcop Macarie

with Niciun comentariu

Cu prilejul aniversării întronizării Preasfinţitului Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a transmis un mesaj de felicitare, pe care îl redăm în cele ce urmează:

Preasfinţiei Sale,
Preasfinţitului Părinte MACARIE,
Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Preasfinţia Voastră,

Cu prilejul aniversării întronizării Preasfinţiei Voastre ca Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Vă adresăm alese felicitări dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în lucrarea de păstorire a clerului şi credincioşilor ortodocşi români din această parte a Europei.

Hristos-Domnul, „ Păstorul şi Păzitorul sufletelor noastre” (I Petru 2, 25), să Vă dăruiască bucuria păstrării dreptei credinţe, a comuniunii frăţeşti şi a lucrării misionare!

Întru mulţi şi fericiţi ani, Preasfinţia Voastră!

Cu părintească dragoste în Hristos-Domnul,

† DANIEL 
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.