Episcopul Macarie în vizită pastorală în Regatul Norvegiei

with Niciun comentariu

Comunitățile românilor ortodocși de pe coasta de sud și cea de vest ale Regatului Norvegiei sunt vizitate zilele acestea de Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord. Ierarhul a săvârșit sâmbătă, 28 octombrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica românească din Kristiansand, ocrotită de Sfântul Mare Mucenic Mina și Sfântul Cuvios Macarie Romanul. Aici se păstrează și Icoana Maicii Domnului „Oranta a Semnului”. Preasfinția Sa a botezat un tânăr norvegian și l-a cununat pe acesta cu o româncă din comunitate.

Am revenit de pe Colina Patriarhiei, unde a fost foarte cald și duhovnicește și fizic. Aici este cald, doar duhovnicește, deoarece am călătorit pe ninsoare. Însă bine ne este nouă să fim împreună cu toții, aici, în Biserică, în această insuliță de ortodoxie și românitate pe marea cea mare a străinătății. Astăzi când

îi cinstim pe Sfântul Ierarh Iachint de la Vicina și pe Sfânta Cuvioasă Teofana Basarab ne-am bucurat și de primirea în sânul familiei noastre ortodoxe a unui tânăr norvegian, Luca, pe care l-am cununat, după ce a primit Taina Sfântului Botez, cu aleasa inimii sale, cu Anca Daniela, o româncă din comunitatea noastră. Este o familie mixtă românonorvegiană care va da în Biserică și în societate și de acum înainte o bună și dreaptă mărturie.

În semn de binecuvântare noua familie a primit din partea ierarhului o Icoană a Maicii Domnului.

Românii ortodocși din cel de-al doilea mare oraș din Regatul Norvegiei, Bergen, numit și Poarta Fiordurilor, s-au bucurat în duminica a 24-a după Rusalii, 29 octombrie 2023, de vizita Preasfințitului Părinte Macarie care a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica românească, ocrotită de Sfintele Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș, Tatiana de la Craiova și Suniva de la Sejla și Bergen. În cuvântul său Preasfințitul Părinte Macarie le-a vorbit credincioșilor despre învierea fiicei lui Iair și despre femeia bolnavă din Evanghelia acestei duminici.

„Tot despre această femeie ni se mai spune că atunci când Domnul și-a purtat crucea spre Golgota răstignirii, din tradiție știm că se numea Veronica, ea este cea care a luat o maramă și a șters fața plină de sudoare și de sânge a Mântuitorului Iisus Hristos, alinându-I și suferința fizică, dar mai ales suferința sufletească a părăsirii și batjocoririi de către ceilalți care au uitat binefacerile Sale. Însă această femeie nu L-a uitat nici o clipă pe Binefăcătorul și Mântuitorul ei și a rămas lângă Domnul până la sfârșit. Aceasta este virtutea recunoștinței, scump frate și scumpă soră.

În parohia românească din Bergen se desfășoară numeroase activități cu tinerii și copiii, printre care și ateliere de pictură și muzică psaltică.

+58

+11

ș.

+18

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.