Parohia românească din Borås, Suedia are un nou preot, 9 ianuarie 2011

with Niciun comentariu

Românii ortodocşi din oraşul suedez Borås au de astăzi, 9 ianuarie, un nou preot. Părintele Octavian Horaţiu Mureşan a fost instalat în slujirea de preot paroh al comunităţii româneşti de aici, de către Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord. Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie şi i-a binecuvântat pe cei prezenţi cu Agheasmă mare.

“Primul preot român în aceste ținuturi scandinave, vrednicul de pomenire părinte Alexandru Ciurea a slujit pentru prima oară, în anii 70, în orașul Borås. Parohia de la Borås a fost înfiinţată la data de 7 februarie 1988 de către actualul părinte consilier Gheorghe Borca de la Stockholm a cărui slujire o voi continua cu ajutorul bunului Dumnezeu şi din încredinţarea chiriarhului nostru, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie”, a spus pr. Paroh Octavian Horaţiu Mureşan pentru TRINITAS TV.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.