Părintele Episcop Macarie Drăgoi despre minunea de Bobotează: Arătarea Sfintei Cruci în Arhipelagul Stockholmului cu prilejul procesiunii de la Marea Baltică. Miercuri, Praznicul Botezului Domnului, 6 ianuarie 2021 în Stockholm

with Niciun comentariu

Praznicul Botezului Domnului la Marea Baltică în Stockholm
La Praznicul Bobotezei, 6 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din capitala Regatului Suediei, Stockholm. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie și Sfințirea cea Mare a Apei în biserica parohiei românești „Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul” din Stockholm.  Copilașii prezenți la slujbă au primit mai multe daruri iar credincioșii au fost binecuvântați cu Agheasma Mare.După slujbă, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a binecuvântat apele Mării Baltice din Arhipelagul Stockholmului, unde a aruncat Sfânta Cruce în apă, aceasta fiind ridicată de un tânăr din comunitate.Părintele Episcop Macarie i-a dăruit tânărului Adelin-Andrei, care a ridicat crucea din ape, o icoană pictată a Maicii Domnului „Alăptătoarea” și tricolorul românesc.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.