Părintele Damaschin Grigoriatul la românii din Suedia

with Niciun comentariu

La sfârșitul săptămânii trecute, românii din Suedia s-au bucurat de vizita părintelui Damaschin Grigoriatul de la Muntele Athos, la binecuvântarea și în urma unei inițiative a Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord.

Sâmbătă, 18 mai 2019, părintele Damaschin s-a aflat în mijlocul românilor din orașul Linköping, iar în zilele de duminică, 19 mai și luni, 20 mai, cunoscutul misionar s-a aflat la Parohia românească Sf M. Mucenic Gheorghe și la Centrul Episcopal din Stockholm. Pe parcursul acestor întâlniri, care s-au desfășurat într-un format interactiv, părintele Damaschin a dat numeroase răspunsuri privitor la misiunea ortodoxă din Africa, dar și condiția creștinului în societatea contemporană și cum anume poate da acesta o bună mărturie de credință în zilele noastre. Alături de Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi, părintele Damaschin a accentuat nevoia de implicare liturgică și misionară a creștinilor pentru a face față forțelor disruptive și uniformizatoare ale societății de consum.

Părintele Damaschin Grigoriatul este un cunoscut monah misionar din Muntele Athos care desfășoară o lungă și bogată activitate în diferite țări din Africa. Episcopia Europei de Nord derulează, în prezent, un proiect social în Kenya, care constă în ridicarea unui orfelinat pentru copiii sărmani din această țară africană.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.