„Oare nu la bătrâni sălășluiește înțelepciunea și priceperea nu merge mână în mână cu vârsta înaintată?” (Iov 12, 12). Un cuvânt din popor, de demult, spune că „cine nu are bătrâni să-i cumpere”…

with Niciun comentariu

„Oare nu la bătrâni sălășluiește înțelepciunea și priceperea nu merge mână în mână cu vârsta înaintată?” (Iov 12, 12). Un cuvânt din popor, de demult, spune că „cine nu are bătrâni să-i cumpere”. Căci un bătrân este ca o comoară la casa omului: aduce cu el o lume întreagă, de lupte, izbânzi, învățăminte, de dragoste și dor. Prin ei respiră țara strămoșilor noștri și ne binecuvântează cu o mână caldă și ușoară. Să ne cinstim, așadar, bătrânii, căci dacă avem dragoste față de ei, avem dragoste față de Dumnezeu și de neamul nostru. Iată, aici, două vrednice credincioase din satul meu natal năsăudean Spermezeu, pe care le-am împărtășit de curând, credincioase din care au făcut un veac întreg ținându-și candelele vii: lelea Lucreția Șoș de pe Prund, care are 100 de ani, și lelea Anica Șerban, fina ei, de pe Pârâul Popoasei, un pic mai tânără, de „doar” 98 de ani.

Să le pomeniți în rugăciunile voastre, căci ele deja ne pomenesc pe noi.

Cu binecuvântări arhierești, de pe meleagurile țibleșene, al vostru frate, părinte și prieten, +Episcopul Macarie,   din Spermezeu, jud. Bistrița-Năsăud, miercuri, 3 martie 2021.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.