Mesajul de condoleanţe al Episcopului Macarie la trecerea în veşnicie a Înaltpreasfințitului Arhiepiscop şi Mitropolit Bartolomeu, 1 februarie 2011

with Niciun comentariu

Cu durere în suflet am primit vestea trecerii la cele veșnice a Părintelui nostru duhovnicesc, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop şi Mitropolit Bartolomeu. Tuturor  Înaltpreasfinția Sa ne-a fost model şi călăuză, în care am găsit îngemânate puternica sa credinţă mărturisitoare şi profunda sa cultură. Viața sa pilduitoare, personalitatea sa culturală și râvna sa misionară rămân pentru noi ca exemplu de dăruire  și slujire.

Transmitem condoleanțele noastre Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului şi Clujului,  rugându-L pe Bunul Dumnezeu să odihnească sufletul Înaltpreasfinției Sale acolo unde drepții se odihnesc și unde mila Lui face din cei muritori părtași ai Împărăției Cerurilor.

Veşnică să-i fie pomenirea din neam în neam !

† MACARIE

Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.