Oslo, Norvegia: Manifestări dedicate mărturisitorilor din temnițele comuniste

with Niciun comentariu

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord a organizat în acest sfârșit de săptămână, la parohia românească din Oslo, Simpozionul internațional cu tema: „Chipuri de mărturisitori în temnițele comuniste. Sudoare, sânge, chinuri, cununi mucenicești”, activitate care se regăsește în cadrul manifestărilor organizate în Patriarhia Română cu prilejul Anului comemorativ închinat Patriarhului Iustinian și apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

Sâmbătă, 27 mai 2017, a avut loc prima parte a acestui simpozion, în cadrul celor două sesiuni de comunicări și referate, fiind prezentate mai multe lucrări care au surprins, într-un mod aparte, realitățile ce au definit perioada comunistă, modalitățile de opresiune și rezistența mărturisitoare a celor care au fost închiși în închisori. Invitații din România și din Țările Scandinave au evidențiat din perspectivă teologică, sociologică și antropologică dimensiunea creștină a suferinței și provocările la care au fost supuși cei care au dat bună mărturie în perioada comunistă, pentru ca din cunoașterea acestor realități dureroase, contemporanii noștri să cunoască valoarea credinței și să îi prețuiască pe înaintași.

Duminică, 28 mai 2017, în biserica parohiei românești din Oslo, a fost săvârșită Dumnezeieiasca Liturghie de către Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, răspunsurile de la strană fiind date de maicile de la Mănăstirea Diaconești împreună cu grupul de tineri din Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. În cadrul slujirii euharistice, Părintele Episcop Macarie a sfințit icoana de mari dimensiuni a Maicii Domnului Grabnic Ascultătoarea care a fost așezată în lăcașul românesc din capitala Regatului Norvegiei.

După Liturghie și agapa frățească, a fost vizionat filmul „7 Cuvinte” realizat de Mănăstirea Diaconești, despre Părintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa, unul dintre mărturisitorii perioadei comnuniste.

Manifestările organizate la Oslo în aceste zile au reprezentat un popas cultural și spiritual pentru mulți dintre românii din Scandinavia, determinând o frumoasă aplecare spre cunoașterea istoriei Bisericii românești și a rezistenței anticomuniste din țara noastră.

 

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.