La început de an școlar, copiii săraci din Copșa Mică au primit 100 de burse sociale lunare din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariuNe aflăm sub oblăduirea și ocrotirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, a cărei naștere am prăznuit-o recent.

Și cu acest prilej, dar mai ales că în România se apropie debutul anului școlar, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi împreună cu preoții și credincioșii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-au asigurat că bursele sociale pentru copiii din Copșa Mică vor ajunge la timp la benificiari. Vă reamintim faptul că, în urmă cu câțiva ani, în Episcopia noastră se derulează proiectul filantropic „BURSE SOCIALE PENTRU COPIII SĂRACI DIN ROMÂNIA” ce presupune susținerea lunară a 100 de copii din zonele defavorizate Copșa Mică, Valea Viilor și Mediaș, care primesc bonuri filantropice în valoarea de 25 de euro, prin intermediul parohiilor ortodoxe din localitate.

Părintele Petru Acatrinei, coordonatorul local al proiectului, a întâmpinat cu mult entuziasm ajutorul trimis din Scandinavia, subliniind faptul că fondurile au fost utilizate pentru achiziționarea rechizitelor și a celorlalte lucruri necesare la început de an școlar, mulțumind călduros tuturor pentru generozitate și dragostea creștină pe care o dovedesc prin faptă, lună de lună.

Cei care doresc să se înscrie ca sponsori în acest program social al Episcopiei Ortodoxe Române a europei de Nord au posibilitatea să acceseze linkul dedicat acestui proiect:


https://episcopiascandinavia.se/burse-lunare-pentru-copii-saraci/

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.