Deschiderea unei expoziții permanente de civilizație tradițională românească la Centrul Episcopal din Stockholm

with Niciun comentariu

Deschiderea unei expoziții permanente de civilizație tradițională românească la Centrul Episcopal din Stockholm: Părintele Episcop Macarie: „Această cămară cu bunătăți de suflet românesc va alina dorul de casă și de neam al românilor din țările nordice”

Sâmbătă, 28 ianuarie 2017 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a binecuvântat deschiderea unei expoziții permanente de civilizație tradițională românească la Centrul Episcopal din Stockholm. În camera tradițională românească a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află expuse obiecte artizanale și veșminte reprezentând tradițiile din toate colțurile României, dar și din comunitățile tradiționale de români din afara granițelor.

 

Cu acest prilej Părintele Episcop Macarie a spus: „Această cămară cu bunătăți de suflet românesc va alina dorul de casă și de neam al românilor din țările nordice, aducându-le câte puțin din buna mireasmă strămoșească”.

În cadrul evenimentului, fiind prezenți preoți și credincioși din parohiile românești din țările scandinave, s-au apreciat activitățile tineretului de la cercurile de etnografie și folclor ale unor parohii din episcopie, unde s-au confecționat piese tradiționale de îmbrăcăminte și împodobire a locuinței și s-au organizat cursuri de dansuri populare românești.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.