Întâlnire cu românii pensionari din Stockholm

with Niciun comentariu

În data de 4 Decembrie 2008, de Sărbătoarea Sfintei Muceniţe Varvara, Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a fost invitat să participe la o primă întâlnire cu mai mulţi români pensionari din Sockholm, organizată la sediul Clubului Seniorilor Români „Doina” din capitala Suediei. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Macarie le-a vorbit celor prezenţi despre Sfânta Muceniţă Varvara, sărbătorită ieri, ca model de vieţuire creştină şi mărturisire a adevărului mântuitor. La finalul întâlnirii s-a citit Acatistul Sfintei Muceniţe Varvara, apoi s-a organizat o mică agapă cu bucate de post şi s-au cântat colindele străbune.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.