Înălţarea Domnului la Stockholm, 2 iunie 2011

with Niciun comentariu

Înălţarea Domnului, Ziua Eroilor a fost sărbătorită şi de românii din capitala Suediei, Stockholm. Ei s-au adunat, în număr mare, la biserica românească ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, unde Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, informează Radio TRINITAS.

„Am săvârşit dumnezeiasca Liturghie împreună cu preoţii slujitori în această comunitate euharistică, părinţii Toader Doroftei şi Dumitru Stănei. Au participat mulţi credincioşi şi datorită faptului că această zi este nelucrătoare în Suedia am săvârşit după Sfânta Liturghie slujba de pomenire pentru iertarea păcatelor şi odihna eroilor în Împărăţia Preasfintei Treimi”, a arătat Preasfinţia Sa.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.