În prag de Sărbătoarea Învierii Domnului copiii din Copșa Mică au primit daruri din partea binefăcătorilor din Episcopia Europei de Nord

with Niciun comentariu

La inițiativa și cu purtarea de grijă a Preasfințitului nostru Părinte Episcop Macarie Drăgoi, în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord se derulează de mai mulți ani proiectul filantropic: „BURSE SOCIALE PENTRU COPIII SĂRACI DIN ROMÂNIA”, demers prin care zeci de copii din familii sărmane din regiunea Copșa Mică beneficiază de burse sociale în valoare de 25 de euro, care sunt transmise sub formă de bonuri pe baza cărora copiii își pot achiziționa cele necesare. Pe plan local programul este coordonat, cu binecuvântarea ierarhului locului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Laurențiu Streza, de către preotul paroh Petru Acatrinei de la Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Valea Viilor, Protopopiatul Mediaș.

Acum, înainte de marele Praznic al Învierii din anul 2021, ofrandele credincioșilor din Suedia, Norvegia și Danemarca au ajuns la destinație, astfel încât aceste familii nevoiașe să întâmpine cum se cuvine Sfintele Paști – primind atât pâinea cea de toate zilele cât și pe Hristos, Pâinea vieții. 

Dacă vă numărați deja printre binefăcătorii proiectului, aveți posibilitatea să urmăriți noutățile referitoare la demersul nostru pe site-ul Episcopiei noastre a Europei de Nord, secțiunea FILANTROPIE. Iar dacă doriți să vă înscrieți ca sponsor pentru una din aceste familii vă rugăm să accesați linkul dedicat acestei acțiuni sociale: (https://episcopiascandinavia.se/burse-lunare-pentru-copii-saraci/)

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.