Nouă apariție: versiunea audio a cărții de rugăciuni îngrijită de Părintele Episcop Macarie al Episcopiei Europei de Nord

with Niciun comentariu


       

La începutul acestei toamne, la editura Felicitas a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a apărut „Cartea de rugăciuni” îngrijită și editată de către PS Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord. Cartea se regăsește la pangarele parohiilor din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, însă și la Librăriile online Sophia și Doxologia, iar în aceste zile a fost finalizată și a doua etapă a proiectului, fiind acum disponibilă și versiunea audio a unora dintre rugăciuni, în lectura Părintelui Episcop Macarie. Playlist-ul ce conține rugăciunile poate fii accesat pe platforma YouTube, urmărind link-ul:

Rugăciuni rostite de Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord – YouTube

    Acest demers de suflet al ierarhului a presupus alcătuirea, culegerea și diortosirea a multor rugăciuni și texte doxologice.  Volumul amplu, de circa nouă sute de pagini, se dorește a fi un instrument care să îmbogățească experiența duhovnicească și viața de rugăciune a credincioșilor români din Scandinavia și nu numai.

    Ineditul lucrării constă în numeroasele rugăciuni destinate pentru a fi rostite în împrejurările concrete din viața omului, unele dintre ele foarte puțin cunoscute credincioșilor sau altele compuse special pentru ocazii mai deosebite. Dintre acestea amintim rugăciunile femeii însărcinate sau a mamelor aflate în travaliu, rugăciunile celor care doresc să își întemeieze o familie bineplăcută lui Dumnezeu, sau a soților pentru copiii lor; rugăciuni pentru situațiile nefaste din viața omului: boală, adicții, tristețe, depresie, sau moarte; rugăciuni specifice de cerere, laudă sau pocăință, adresate Maicii Domnului și Sfinților; diferite rânduieli, Canoane și Acatiste și nu în ultimul rând un ghid foarte util pentru practica unei Spovedanii vindecătoare, cu folos.

    Vă invităm să ascultați aceste rugăciuni de mare folos duhovnicesc, acasă, în drum spre serviciu, în mijloacele de transport în comun sau în orice altă situație în care dispuneți de puțin timp liber și dețineți un dispozitiv conectat la internet.

„Cartea de Rugăciuni” poate fi achiziționată online la următoarele situri:

Magazinul online al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei (Iași)

Librăria Sophia (București)

Puteți consulta cuprinsul cărții în următoarele pagini:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.