Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, împreună cu preoţii şi credincioşii ortodocşi români din Suedia, în pelerinaj la moaştele Sfintei Ana de Novgorod

with Niciun comentariu

Astăzi, 4 aprilie a.c., Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a organizat împreună cu preoţii şi credincioşii din parohiile româneşti din Suedia, un pelerinaj în Eskilstuna, la moaştele Sfintei Ana de Novgorod, păstrate în biserica ortodoxă suedeză din acest oraş, locaş de închinare ce poartă hramul acestei sfinte prinţese vikinge. Părticele din moaştele Sfintei Cuvioase Ana au fost aduse din Rusia în Suedia, la sfârşitul lunii februarie a.c., fiind aşezate temporar, pentru venerare, în biserica din Eskilstuna, urmând ca în viitorul apropiat să fie strămutate în Mănăstirea „Sfânta Treime” din Bredared, chinovie în care vieţuiesc monahi ortodocşi suedezi.

Sfânta Ana, cu numele din Botez Irina (Ingegerd), a fost fiica regelui Olav al Suediei şi s-a născut în jurul anului 1000. Nu avea împliniţi 20 de ani când s-a căsătorit cu Iaroslav cel Înţelept, Principele Novgorodului, cu care a avut zece copii: şapte băieţi şi trei fete. La bătrâneţe a devenit monahie, primind numele de Ana. A trecut la cele veşnice la 10 februarie 1050, iar pentru sfinţenia vieţii ei şi pentru minunile săvârşite prin ea, a fost trecută în rândul sfinţilor, împreună cu unul dintre fiii ei, Vladimir, ctitorul catedralei din Novgorod.

La Sfânta Liturghie arhierească de astăzi, alături de pelerinii români, au participat şi preoţii şi credincioşii comunităţii ortodoxe suedeze din Eskilstuna, dimpreună cu un grup de pelerini ruşi. După Liturghie, s-a oficiat Slujba pomenirii morţilor, s-a făcut o procesiune cu sfintele moaşte în jurul bisericii, iar la agapa frăţească s-au servit îndătinatele bucate româneşti de post.

Pelerinajul organizat astăzi la moaştele Sfintei Cuvioase Ana de Novgorod, în Eskilstuna, se înscrie în şirul pelerinajelor organizate anul acesta de către Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, urmând ca în perioada 26 mai-5 iunie a.c., Preasfinţitul Părinte Macarie şi un grup de pelerini din eparhie, să se alăture grupului mare de pelerini al Patriarhiei Române, care-l va avea în frunte pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe urmele Sfinţilor Capadocieni, la Constantinopol şi în Capadocia.

Tot astăzi, începând cu ora 18.00, Preasfinţitul Părinte Macarie va săvârşi, împreună cu o parte dintre preoţii participanţi la pelerinajul din Eskilstuna, Taina Sfântului Maslu în Parohia Ortodoxă Română „Acoperământul Maicii Domnului şi Sfinţii Cuvioşi Daniil Sihastrul şi Paisie de la Neamţ” din oraşul Jönköping, urmând ca mâine să oficieze Dumnezeiasca Liturghie în aceeaşi comunitate parohială din Suedia.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.