Hram la Parohia Ortodoxă Română din Jönköping, Suedia

with Niciun comentariu

În data de 16 noiembrie, în duminica a 25-a după Rusalii, Parohia Ortodoxă Română “Acoperământul Maicii Domnului” şi “Sfinţii Cuvioşi Daniil Sihastrul şi Paisie de la Neamţ” din Jönköping, Suedia, şi-a sărbătorit pe unul dintre ocrotitorii ei, pe Sfântul Cuvios Paisie Velicicovski, prăznuit la 15 noiembrie. Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, alături de Părintele Consilier Toader Doroftei. Întâlnirea cu ocazia sărbătoririi hramului, a fost un prilej binecuvântat de a-i înştiinţa şi pregăti sufleteşte pe credincioşii acestei parohii care îşi vor primi în curând tânărul lor preot permanent, menit să întărească şi să dinamizeze activitatea pastorală şi misionară a românilor care locuiesc în acest oraş şi în împrejurimile lui.

Comunitatea românească din Jönköping numără câteva sute de români, stabiliţi în Suedia începând cu anii 1950-1960, fiind una dintre cele mai vechi parohii din Peninsula Scandinavă, organizată în anii 1971/1972 de regretatul Părinte Profesor Alexandru Ciurea.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.