Unirea Principatelor Române, sărbătorită la Stockholm

with Niciun comentariu

În seara zilei de 10 februarie 2009, la Ambasada României din Stockholm a avut loc vernisajul unei expoziţii de documente diplomatice referitoare la Unirea din 1859, manifestare dedicată împlinirii anul acesta a 150 de ani de la Unirea Principatelor Române. Cu acest prilej, au adresat un cuvânt celor prezenţi, Excelenţa Sa Victoria Popescu, Ambasadorul României în Regatul Suediei, Preasfinţia Sa Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, şi istoricul George Cristea.

Doamna Ambasador Victoria Popescu a vorbit despre Unirea Principatelor ca eveniment de mare importanţă în lupta poporului român pentru făurirea statului naţional unitar român. Contribuţia fundamentală a Bisericii Ortodoxe Române la realizarea Unirii din 1859 a fost evidenţiată de Preasfinţitul Părinte Macarie. Preasfinţia Sa a amintit faptul că în cadrul Adunării elective din 24 ianuarie 1859, prezidată de Mitropolitul Nifon al Ţării Româneşti, când se hotăra unirea prin alegerea lui Alexandru Ioan Cuza al Moldovei ca domnitor şi în Ţara Românească, au fost date ca exemplu statele Suedia şi Norvegia, care aveau la vremea aceea administraţii deosebite, însă un singur domnitor. George Cristea, autorul volumului Regi şi diplomaţi suedezi în spaţiul românesc, a arătat cum a fost reflectat evenimentul din 1859 în presa suedeză.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.