Grupul Coral „Credo” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

Grupul coral „Credo” a fost înființat spre finalul anului 2010, la inițiativa și cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Macarie. Este constituit din tineri specializați în muzică, care contribuie la sprijinirea și intensificarea misiunii Bisericii Ortodoxe Române în nordul Europei, transmițând, prin autenticele cântece ortodoxe, melosul și duhul trăirii vieții sacramentale. Necesitatea unui grup coral are temeiuri liturgice, pastorale și misionare, „purtând în ținuturile scandinave dorul, rugăciunea și bucuria pe care românii, iubitori de credință, de autentic și de frumos, le poartă cu ei în peregrinările lor, cu binecuvântarea lui Dumnezeu. Cântecele au înfrumusețat dintotdeauna rugăciunea și actul de cult, și au reușit, dincolo de apropierea omului de Dumnezeu, să apropie oameni de semenii lor. În același timp, cei binecuvântați de Dumnezeu cu darul cântului trebuie să înțeleagă că reușita demersului lor depinde foarte mult de asumarea stării de smerenie și ascultare ce face ca dragostea de cânt și râvna personală să îi înalțe duhovnicește pentru a ne face accesibile armoniile trăirilor sufletești izvorâte din legătura dintre teologie și doxologie” († Episcopul Macarie).

Date de contact:

Adresă: Hässlingbyvägen 7 136 91 Haninge – Stockholm, Suedia

Telefon fix: + 46 853 035 600

Fax: + 46 853 035 601

E-mail: grupcoral@episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.