Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Românească „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” din orașul Sölvesborg

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord și Preasfințiții Părinți Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit, luni, 27 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Românească „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” din orașul Sölvesborg, în partea de sud-est a Regatului Suediei. Cu acest prilej, delegația de clerici din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților au dus spre închinare și în acest sfânt lăcaș românesc din Scandinavia, fragmente din moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei.

+63

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.