Fiecare copil este ca o floare gingașă, înmiresmată, care răsare în grădinița Maicii Domnului. Cât de mare este acest dar și cât de mare este mila Domnului că ne răsar nouă astfel de bucurii în astfel de vremuri. (…)

with Niciun comentariu

Fiecare copil este ca o floare gingașă, înmiresmată, care răsare în grădinița Maicii Domnului. Cât de mare este acest dar și cât de mare este mila Domnului că ne răsar nouă astfel de bucurii în astfel de vremuri. Dar și responsabilitatea este pe măsură. Sunt astăzi, cu darul Preamilostivului Dimnezeu, alături de două frumoase și binecuvântate tinere familii de români din Stockholm.

În prima ipostază fotografică, îl am în brațe pe Ioan Casian, cel de-al patrulea copilaș al familiei Dumea, după ce am citit molitfa pentru mama lăuză și pentru punerea numelui minunatului pruncuț.

Iar în a doua, în Paraclisul Episcopal din Stockholm, unde am fost cercetat de cei doi frați Răzvan și Bogdan cu soțiile lor, din familia Avarvarei, cu minunata pruncă Diana-Elena, după ce le-am citit rugăciunea de călătorie și le-am binecuvântat calea pe care o au de parcurs până în țară.

Să ne rugăm, preaiubiții mei, pentru toate familiile care au prunci și copii, ca să se afle în bună rânduială, sub ocrotirea blândă a Maicii lui Dumnezeu!

Cu binecuvântări arhiereiști,al vostru prieten, frate și părinte episcop pelerin
+Macarie al Episcopiei Europei de Nord Stockholm, 11 martie 2o21Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.