Episcopul Macarie Drăgoi în vizită la românii din Groenlanda: „Să-i cercetăm cu dragoste pe frații noștri, chiar dacă, pentru aceasta am fi nevoiți să mergem până la capătul lumii!”

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află, în aceste sfinte zile ale Săptămânii Mari, în Groenlanda, pentru a cerceta pe cei câțiva frați români aflați în această insulă de la capătul lumii. Cu această ocazie, în Groenlanda s-a săvârșit, probabil, prima Sfântă Liturghie ortodoxă din istoria acestei insule. Astfel, ierarhul român a slujit în Nuuk, capitala Groenlandei, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia din Joia Mare.

Părintele Episcop Macarie a transmis, din Groenlanda, un scurt îndemn frățesc de încurajare și de solidarizare: „Să-i cercetăm cu dragoste pe frații noștri, chiar dacă, pentru aceasta am fi nevoiți să mergem până la capătul lumii! Aceasta este chemarea și datoria noastră de păstori, de frați din același neam! Este o chemare urgentă, în aceste vremuri grele pentru neamul nostru, când ne aflăm împrăștiați în atâtea colțuri ale lumii… La 100 de ani de la Marea Unire, din nefericire, ne aflăm risipiți și despărțiți fizic unii de alții. Așadar, să ne cercetăm frații, oriunde s-ar afla, să fim solidari, să întețim dragostea dintre noi, să ne aducem aminte că atâția strămoși s-au jertfit ca noi să trăim în demnitate și libertate. Să cinstim jertfa lor, a celor care au urmat exemplul Mântuitorului, Cel care a spus ucenicilor Săi: Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi (Ioan 15, 13).”

Ierarhul român va sluji de Sfintele Paști, la Skjervøy și Tromsø, în mijlocul românilor din Norvegia care locuiesc dincolo de Cercul Polar.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.