Episcopul Macarie a conferit „Crucea Nordului” Părintelui Profesor John Behr

with Niciun comentariu

Evenimentul deosebit s-a desfășurat în orașul norvegian Bergen, în Vinerea Luminată a Izvorului Tămăduirii, 21 aprilie 2023, la slujba Vecerniei, oficiată în Biserica românească Paraclis Episcopal cu hramurile: „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului <Primitoarea Streinilor>, Sfintele Muceniţe Filofteia de la Argeş, Tatiana de la Craiova şi Suniva de la Selje și Bergen”. Părintele John Behr a primit „Crucea Nordului” – cel mai înalt Ordin episcopal conferit de către Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord clericilor care s-au evidențiat printr-o activitate excepțională în promovarea valorilor creștine și în slujirea pastoral – misionară, cultural – educațională și social – filantropică. 

În cazul Părinteului John Behr, Preasfințitul Macarie a apreciat în mod deosebit  întreaga sa experiență academică, activitatea pastorală bogată și în special modul armonios în care a transmis în Occident tradiția terapeutică bimilenară a Ortodoxiei. 

Invitatul a rostit la finalul slujbei un cuvânt de învățătură în care a prezentat semnificațiile și pregătirile pentru marele Praznic al Învierii, subliniind semnificația mistagogică  a săptămânilor premergătoare și cele care urmează Sfintelor Paști. Apoi, părintele profesor a analizat semnificațiile profunde ale troparului pascal „Hristos a înviat din morți” și modul în care Mântuitorul a biruit moartea prin propria-I moarte, transformând-o în însăși mijlocul de dobândire a vieții veșnice. 

La final, Părintele Behr le-a arătat celor prezenți modul în care Învierea lui Hristos transformă moartea în începutul unei noi vieți, care nu poate fi atinsă de moarte, viață care începe pentru orice creștin în clipa Botezului. Totodată și-a exprimat bucuria de a vedea cum comunitatea românească din Bergen începe să prindă rădăcini în Norvegia dar și pentru împreuna slujire la altar cu preoți ortodocși de diferite naționalități, întru comuniunea credinței ortodoxe celei una.   

Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi a oferit oaspetului si o icoană pictată cu chipul Sfântului Cuvios Iosif Isihastul de la Muntele Athos.                                       

DATE BIOGRAFICE ALE PĂRINTELUI JOHN BEHR

Unul dintre cei mai importanți teologi ortodocși contemporani, Părintele Profesor John Behr, prezintă o vastă experiență în învățământul teologic ortodox și deține o serie impresionantă de realizări academice, dobândind recunoaștere pe plan internațional. Părintele și-a dedicat cariera studiului patristicii, aducând o contribuție semnificativă în acest domeniu.

Studiile doctorale le-a definitivat în anul 1995 sub îndrumarea Profesorului Andrew Louth.

Începând din 2016, Preacucernicia Sa a ocupat multiple funcții la „St. Vladimir’s Orthodox Theological Seminary”, în Statele Unite, inclusiv cea de decan. Activează  ca profesor asociat la prestigioase universități din Occident, printer care „Fordham University” sau „Harvard Divinity School”.

Părinte John Behr a fost hirotonit în Biserica Ortodoxă din America în anul 2001 și a primit rangul de Iconom Stavrofor în anul 2008. 

În 2017, a primit titlul de Doctor Honoris Causa al „University of Divinity” din Melbourne. 

Astăzi, în Sâmbăta Luminată, 22 aprilie 2023, Părintele Episcop Macarie a oficiat Sfânta Liturghie tot în Biserica românească Paraclis Episcopal din Bergen, la Poarta Fiordurilor Regatului Norvegiei.
Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.