Ortodoxia nu are granițe: un tânăr din Iași, hirotonit preot pentru românii din Insulele Feroe

with Niciun comentariu

Joi, 28 februarie, Preasfințitul Macarie, Episcopul românilor ortodocși din Europa de Nord, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași. La slujbă au participat credincioși ieșeni, preoți și diaconi slujitori ai catedralei.

În cadrul slujbei, după momentul ieșirii cu Sfintele Daruri, ierarhul l-a hirotonit întru preot pe diaconul Mîndru Iulian-Ioan, care îi va păstori pe românii ortodocși din Insulele Feroe, în cadrul Misiunii Ortodoxe Române „Sfinții Cuvioși Simeon Stâlpnicul și Dionisie Exiguul (cel Smerit) din Dobrogea”.

În cuvântul adresat credincioşilor prezenţi la acest moment, PS Macarie a spus că, deși românii sunt împrăștiați în întreaga lume, Biserica este pentru ei o arcă a salvării și a credinței.

„Nu m-am gândint, în urmă cu 10 ani, când am început misiunea arhierească în Europa de Nord, că voi ajunge să întemeiez o parohie și în Insulele Feroe, însă numărul românilor a crescut neașteptat și acolo. Aceștia doresc să aibă un preot care să le slujească Dumnezeiasca Liturghie, să îi spovedească și să îi călăuzească spre Împărăția Cerurilor, fiindcă suntem pelerini cu toții în această lume, purtând dorul de țară, dar mai cu seamă, dorul de Cer”, a mai adăugat ierarhul.

Insulele Feroe aparțin de Regatul Danemarcei și sunt un grup de insule situate în partea nordică a Oceanului Atlantic, între Scoția, Norvegia și Islanda. În această zonă trăiesc aproximativ 200 de români. Patriarhia Română a acordat o atenție deosebită românilor ortodocşi stabiliţi în țările nordice ale Europei încă din anii 1970, când, în pofida condiţiilor grele de atunci, le-a trimis preoţi pentru a le acorda asistenţă religioasă şi duhovnicească şi a organiza din punct de vedere bisericesc comunităţile noastre româneşti.

În prezent, sub jurisdicţia Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află un număr de 27 parohii în Suedia, 16 în Danemarca şi 12 în Norvegia, precum și mai multe misiuni ortodoxe, printre care una în Groenlanda și una în Arhipelagul Svalbard.

Preluare doxologia.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.