Duminica Rusaliilor la Göteborg, Suedia

with Niciun comentariu

În Duminica Rusaliilor, 4 iunie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din orașul Göteborg, Suedia. Cu prilejul sărbătoririi hramului, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie și Vecernia plecării genunchilor în biserica parohială, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. După Sfânta Liturghie a fost sfințită icoana Maicii Domnului-Potirul Nesecat, icoana fiind dăruită de către Părintele Episcop Macarie. Oferind credincioșilor prezenți la slujbă ramurile sfințite de tei, ierarhul a arătat că acestea simbolizează limbile de foc pogorâte peste Apostoli la Cincizecime, culoara verde exprimând putrea înnoitoare și regeneratoare a Duhului Sfânt care dă viață și rod în toate.

În acest an de Rusalii împlinindu-se 30 de ani de slujire neîntreruptă în biserica românească din Göteborg, preotul paroh Culai Enache a mulțumit în rugăciune și cuvânt pentru această mare și aleasă zi de prăznuire.

În această după-amiază Părintele Episcop Macarie a vizitat mai mulți copilași și credincioși bolnavi din comunitate și din împrejurimi.

 

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.