De Anul Nou, PS Macarie a spus: „Să ne ancorăm viețile în Hristos, astfel încât să ne mântuim de tăvălugul care trage lumea întreagă după vârtejul său”

with Niciun comentariu

 

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat, duminica, 31 decembrie, în Ajunul Anului Nou, în mijlocul comunității de români din orașul norvegian Stavanger, unde a botezat doi copilași ai familiilor de români de pe coasta de vest a Norvegiei, iar la trecerea dintre ani s-a rugat împreună cu românii din Stockholm.

Ierarhul a săvârşit la 1 ianuarie 2018, în Paraclisul Centrului Episcopal din capitala Regatului Suediei, Privegherea de toata noaptea iar dimineață a slujit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare și Slujba de Te Deum.

Cu acest prilej Părintele Episcop Macarie a spus: „Iată, am mai trecut pragul unui an după rânduiala civilă. Noi, creștinii, celebrăm un astfel de moment în felul nostru propriu. La trecerea dintre ani petrecem împreună în priveghere, în rugăciune de mulțumire către Dumnezeu pentru binefacerile și binecuvântările Sale, precum și în cereri stăruitoare de ajutor, milă, iertare, îndreptare, purtare de grijă.

Ca de obicei, anul care a trecut a adunat și pe cele bune, și pe cele rele. Au fost momente înălțătoare de comuniune euharistică, de comemorare a celor care au pătimit în temnițele din perioada comunismului, de conglăsuire pentru darul familiei și al unității, însă au fost și momente când anticreștinismul s-a manifestat tot mai agresiv, când ura și resentimentul s-au răspândit ca o epidemie între noi. Parcă, de la an la an, timpul trece mai iute, mai necruțător. Ne îndreptăm cu iuțime către o destinație anume, dar știm noi oare către ce ne îndreptăm? ”Semnele vremilor” nu sunt liniștitoare, ci dimpotrivă. Dacă noi nu putem opri istoria, dacă suntem neputincioși față de curgerea timpului, ține de noi, însă, să ne ancorăm viețile în Hristos, astfel încât să ne mântuim de tăvălugul care trage lumea întreagă după vârtejul său. Bunul Dumnezeu să ne dea tuturor înțelepciunea, puterea și curajul de a înfrunta duhovnicește noul an!” a mai spus episcopul ortodox român al Europei de Nord.

Preasfințitul Macarie a felicitat și a binecuvântat pe românii care poartă numele Sfântului Vasile cel Mare. Un fragment din moaștele Ierarhului Capadocian se păstrează într-o icoană relicvar în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, moaștele fiind cinstite la sărbătorirea Sfântului Vasile de cei prezenți la slujbă.

Preasfințitul Macarie îi cercetează în aceste zile pe românii din Suedia, pe cei bolnavi la spitale iar familiile de credincioși la casele lor, pentru îndrumare duhovnicească si binecuvântare.

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.