Dar pentru altarul parohiei românești din Uppsala

with Niciun comentariu
PS Macarie: „Numai păstrarea legăturii dragostei, a comuniunii ne poate ajuta să supraviețuim vremurilor tumultoase pe care le traversăm”
Părintele Episcop Macarie Dragoi al Europei de Nord a vizitat în aceste zile comunitatea euharistică din orașul suedez Uppsala, al patrulea oraș ca mărime și vechi centru eclesiastic al regatului scandinav, cunoscut pentru celebra sa Universitate, fondată în anul 1477. Specificul parohiei românești din acest important centru universitar este unul deosebit, ea fiind alcătuită atât din conaționali stabiliți în Nordul Europei, cât și din suedezi convertiți, care au descoperit și au fost cuceriți de frumusețile și profunzimile credinței ortodoxe.
În ajunul prăznuirii Sfinților 40 de Mucenici din Sevastia, 8 martie 2017, Părintele Episcop Macarie a săvărșit in biserica parohiala din Uppsala, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, indemnand  credincioșii prezenți să urmeze pilda mucenicilor, care au topit cu căldura credinței ostilitatea și ura persecutorilor. „Martiriul acestor curajoși militari are valoare paradigmatică pentru noi, creștinii contemporani. Numai păstrarea legăturii dragostei, a comuniunii ne poate ajuta să supraviețuim vremurilor tumultoase pe care le traversăm” a mai adăugat Ierarhul.
La finalul slujbei, Parintele Episcop Macarie a oferit un nou chivot pentru Sfântul Jertfelnic al bisericii parohiei romanesti din Uppsala.    

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.