Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi împlineşte astăzi doi ani de la întronizarea ca Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, 06.07.2010

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Părinte Macarie al Europei de Nord, aniversează astăzi, 6 iulie, doi ani de la întronizarea ca Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi a fost tuns în monahism în luna iunie a anului 2003, iar în perioada 2005-2008 a fost eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca. În martie 2008 a fost ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru a ocupa scaunul vacant al nou-înfiinţatei Episcopii Ortodoxe Române pentru Europa de Nord, fiind hirotonit întru Arhiereu în data de 2 mai 2008. Ceremonia de întronizare a Preasfinţitului Părinte Macarie Drăgoi, cel dintâi Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a avut loc duminică, 6 iulie 2008, în Catedrala Episcopală Sârbă din Stockholm. Sfânta Liturghie arhierească a fost oficiată la acea dată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh Patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, de Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, de Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, de Preasfinţitul Părinte Dositei, Episcopul sârbilor din Scandinavia şi Marea Britanie, de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, de Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Italia, de Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul românilor ortodocşi din Spania şi Portugalia şi de Preasfinţitul Părinte Episcop-Vicar Sofian Braşoveanul, fiind înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi.

Cu ocazia aniversării a doi ani de la întronizarea Preasfinţiei Sale ca Episcop al Eparhiei Ortodoxe Române a Europei de Nord Preasfinţitul Părinte Macarie a adresat câteva cuvinte: „Este o mare bucurie să pot sărbători astăzi împlinirea a doi ani de la întronizare, în comuniune cu Preafericitul nostru Părinte Patriarh Daniel şi cu membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul lucrărilor Sfântului Sinod. Datorită Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a luat fiinţă tânăra noastră Episcopie şi ne dăm silinţa să putem aduce necontenit Preafericitului Părinte Patriarh şi membrilor Sfântului Sinod roadele ostenelilor noastre din ţinuturile nordice. Mă bucur, de asemenea, pentru faptul că am reuşit să fiu astăzi şi împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh Patriarhal. Înaltpreasfinţia Sa a fost delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel acum doi ani la Stockholm la ceremonia întronizării mele. Înaltpreasfinţitul Nifon împreună cu Înaltpreasfinţitul Serafim au reorganizat Episcopia noastră. Înaltpreasfinţitul Nifon a sprijinit încă de la început năzuinţele preoţilor şi credincioşilor din Scandinavia de a avea o Episcopie. Tocmai de aceea îl considerăm naşul nostru şi darul lui Dumnezeu pentru ţinuturile nordice. Prin înfiinţarea acestei noi Eparhii în Europa de Nord s-a aprins o lumină de Paşti, o mică candelă a Nordului de la care mulţi îşi pot reaprinde nădejdea şi iubirea în sfeşnicul de lumină al Credinţei”, informează Radio TRINITAS.

Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi a mai declarat faptul că în timpul activităţii sale misionare Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord s-a dezvoltat foarte mult, dovadă fiind şi creşterea numărului de parohii: „Episcopia noastră Ortodoxă Română a Europei de Nord este o mică corabie în care împreună cu preoţii noştri îi adunăm în jurul Altarelor euharistice pe fraţii noştri români risipiţi în nordul Europei. Iată, dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru faptul că de la şase parohii câte am găsit la începutul activităţii mele misionare în Episcopie, astăzi, avem alte 21 de comunităţi parohiale. În total, în toată Eparhia sunt 27 de parohii dintre care 14 în Suedia, 8 în Danemarca şi 5 în Norvegia. În cadrul comunităţilor noastre euharistice din Europa de Nord funcţionează Şcolile duminicale sau parohiale pentru copii şi filialele Centrului de tineret ‘Sfântul Voievod Ştefan cel Mare’. Acordăm o atenţie deosebită copiilor şi tinerilor noştri din Episcopie, mulţi dintre ei născuţi acolo sau plecaţi de timpuriu din ţară şi care au nevoie să li se cultive credinţa şi să li se împărtăşească limba şi tradiţiile strămoşilor noştri ca moştenire binecuvântată. Totodată, prin Centrul de pelerinaje ‘Sfântul Cuvios Antipa’ de la Calapodeşti şi prin Programul de catehizare ne dăm toată silinţa să aducem pe cât mai mulţi dintre fraţii noştri în Biserica lui Hristos spre slava Preasfintei Treimi şi spre a noastră mântuire”.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.