Copiii săraci din Copșa Mică au primit cele 100 de burse sociale lunare din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu


De câțiva ani în Episcopia noastră se derulează proiectul filantropic „BURSE SOCIALE PENTRU COPIII SĂRACI DIN ROMÂNIA” ce presupune susținerea lunară a 100 de copii din zonele defavorizate Copșa Mică, Valea Viilor și Mediaș, care primesc bonuri filantropice în valoarea de 25 de euro, prin intermediul parohiilor ortodoxe din localitate. Folosesc acest sistem pentru achiziția unor alimente de bază: ulei, făină, zahăr, paste făinoase, conserve, etc.

Cu ajutorul Preamilostivului Dumnezeu, prin sprijinul dvs., donațiile din partea Episcopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord au ajuns și în luna noiembrie la beneficiari. Fiind o situație specială, multe localități fiind în carantină, responsabilii proiectului se vor deplasa la domiciliul familiilor nevoiașe, pentru care au pregătit peste 100 de pachete conținând cele enumerate mai sus.

Dacă vă numărați deja printre binefăcătorii proiectului, aveți posibilitatea să urmăriți noutățile referitoare la demersul nostru pe site-ul Episcopiei noastre, secțiunea FILANTROPIE. Iar dacă doriți să vă înscrieți ca sponsor pentru una din aceste familii vă rugăm să accesați linkul dedicat acestei acțiuni sociale: (https://episcopiascandinavia.se/burse-lunare-pentru-copii-saraci/).

Dumnezeu să primească!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.