Centenarul Marii Uniri celebrat la Stockholm cu Preşedintele Academiei Române Ioan-Aurel Pop

with Niciun comentariu

În seria manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord împreună cu Ambasada României și cu Institutul Cultural Român din capitala regatului suedez, organizează, miercuri, 2 mai 2018, de la ora 18.00, în sala de conferințe de la sediul ICR Stockholm (adresa: Skeppsbron, 20), conferința academicianului Ioan-Aurel Pop, Preşedintele Academiei Române și Rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj, cu titlul „The Making of Romania (1859-1918)” (Cum s-a înfăptuit Romania între 1859-1918).

 

Prelegerea acad. Ioan-Aurel Pop dezbate etapele esențiale ale procesului unirii românilor într-un stat național în anul 1918. Unitatea politică naţională a fost după 1848 obiectivul fundamental al românilor, care formau încă din secolele XVII-XVIII o naţiune modernă, dorinţa masivă de unire a acestora fiind conjugată cu acţiunile pe plan internaţional de obţinere a sprijinului marilor puteri.

Evenimentul se înscrie în demersurile Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, ale ICR Stockholm și ale Ambasadei României în Regatul Suediei de marcare a Centenarului Marii Uniri.

Ioan-Aurel Pop (n.1955) a fost ales, la 5 aprilie 2018, Preşedinte al Academiei Române, de către Adunarea Generală a acestui înalt for. Istoricul Ioan-Aurel Pop, rector al Universităţii ”Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca (din 2012), a desfăşurat o intensă activitate didactică și de cercetare, fiind autorul a numeroase cărţi, tratate şi manuale universitare, studii, articole, recenzii, cronici, prefeţe etc. Pentru activitatea sa de cercetător, în principal a istoriei medievale româneşti, i-au fost decernate mai multe premii, diplome, medalii, ordine. În 2010, i-a fost acordat Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler din partea Preşedintelui Românei, iar în 2015 a primit Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler. În anul 2016, i s-a conferit la Stockholm „Crucea Nordului”, cea mai înaltă distincție a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

  

 

Intrare liberă!

 

Programul va avea loc în limba engleză

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.