Conferinţe dedicate Crezului Ortodox la Stockholm

with Niciun comentariu

La invitaţia Preasfinţitului Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, în zilele de 5-7 martie 2010, Părintele Ioan Cojanu, Stareţul Mănăstirii Sfântul Ioan Botezătorul din Alba-Iulia, a participat la viaţa liturgică şi misionară a parohiilor ortodoxe române din Stockholm, în cadrul cărora a susţinut câteva conferinţe.

Vineri seară, 5 martie 2010, în Parohia Ortodoxă Română Sfântul Mucenic Gheorghe din Stockholm-Vanadisplan, după Liturghia Darurilor mai înainte Sfnţite săvârşită de Preasfinţitul Macarie, Părintele Ioan a susţinut conferinţa cu tema: Simbolul credinţei în Biserica Ortodoxă, stâlp şi temelie în viaţa duhovnicească a credincioşilor.

Sâmbătă, 6 martie 2010, în Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime şi Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul din Stockholm-Solna, după Slujba Vecerniei Mari oficiată de Preasfinţitul Macarie şi un sobor de preoţi, Părintele Ioan a susţinut conferinţa cu tema: Credinţa în Iisus Hristos, piatra cea tare pe care trebuie zidită viaţa duhovnicească

În Duminica a III-a din Post a Sfintei Cruci, din 7 martie 2010, în Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Stockholm-Bredäng, după Sfânta Liturghie arhierească, Părintele Ioan a susţinut conferinţa cu tema: Crezul dintotdeauna al Bisericii şi Taina Crucii.

Programul din aceste zile de conferinţe şi dialog cu credincioşii se înscrie în cadrul manifestărilor duhovniceşti dedicate Anului omagial al Crezului Ortodox în Patriarhia Română.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.