Conferinta Radu Preda: România 100. Lecțiile trecutului recent

with Niciun comentariu

Joi seara, 1 noiembrie 2018, a avut loc la sediul ICR Stockholm conferința cu titlul „România 100. Lecțiile trecutului recent” susținută de teologul Radu Preda, preşedinte executiv al IICCMER. Evenimentul s-a încris în seria manifestărilor dedicate Centenarului Marii Unirii, fiind organizat de Institutul Cultural Român Stockholm și Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER), în colaborare cu Ambasada României la Stockholm şi Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord.

Prelegerea a trecut în revistă etapele importante din cadrul procesului unirii românilor într-un stat național în anul 1918, această realizare fiind mai mult decât doar rezultatul contextului sau al oportunităților dintr-un anumit moment. Cu obiectivitatea distanței în timp, în prelegere a fost analizat ceea ce a însemnat primul secol românesc de unitate, cine și cum a contribuit la plămădirea lui, ce rol l-au avut credința și cultura, care au fost forțele și influențele, visele și dramele, proiectele și zădărniciile.

Sâmbătă 3 noiembrie, teologul român a fost invitatul Centrului pentru tineret „Sfântul Ștefan cel Mare” (CTSM) al Episcopiei Noastre, filiala Copenhaga. În biserica parohială, Radu Preda le-a oferit tinerilor ortodocși români din capitala regatului danez o posibilă cheie de interpretare a ultimele trei decenii din istoria recentă a României, perioadă pe care domnia sa o consideră a fi „cea mai fastă de la Marea Unire și până în prezent”. Continuând să îi îndemne pe cei prezenți de ”a fi mereu cu urechea la membrana timpului și a istoriei ”, Radu Preda a prezentat referendumul pentru definirea căsătoriei ca o radiografie necesară a societății românești, demers ce subliniază nevoia stringentă de înnoire. La final, în cadrul părții a doua a întâlnirii, teologul român a accentuat importanța vitală a continuității trăirii experienței liturgice în contextul vieții de zi cu zi, în care Duminica sau epicentrul vieții duhovnicești, nu rămâne la statutul de „zi de week-end”, ea fiind prima zi a săptămânii în care trăirii lui Dumnezeu se reflectă în toate aspectele vieții cotidiene.

Duminică, 4 noiembrie, profesorul Radu Preda a participat la Sfânta Liturghie în comunitatea românească din Copenhaga, oferind o meditație pe tema pericopei Evanghelice cu Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr (Luca XVI, 19-31)

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.