Catapeteasmă nouă pentru biserica românilor din Copenhaga

with Niciun comentariu

Parohia Ortodoxa Copenhaga,

Parohia Ortodoxă Română din Copenhaga, Danemarca, l-a sărbătorit duminică, 20 noiembrie, pe Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul, unul din ocrotitorii spirituali ai comunităţii româneşti din acest oraş. Sfânta Liturghie a fost săvârşită, cu prilejul hramului, de către Preasfințitul Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord. Sărbătoarea hramului a avut anul acesta o strălucire deosebită deoarece lăcaşul de cult în care îşi fac rugăciunea credincioşii români din Copenhaga a fost împodobit cu o nouă catapeteasmă.

„Astăzi l-am sărbătorit cu multă bucurie pe Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul care ocrotește dimpreună cu Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana parohia noastră ortodoxă română din capitala Danemarcei. Preoții și credincoșii noștri s-au bucurat de cuvântul pastoral adresat de Sfântul Sinod cu prilejul acestui an omagial al Sfântului Botez și al Sfintei Cununii, fiind chemaţi cu toţii la fapta cea bună în folosul familiei creştine.Totodată, ne-am bucurat împreună, în familia de familii, fiindcă am sărbătorit hramul în biserica recent împodobită cu o frumoasă catapeteasmă, lucrată în țară, la Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul din Alba-Iulia. Urmează să mai adăugăm la iconostas ușile diaconești și icoanele de hram, care vor fi finalizate în Atelierele Sfinții Martiri Brâncoveni ale episcopiei noastre. Milostivul Dumnezeu ne-a ajutat ca Taina Sfintei Liturghii să fie săvârșită astăzi de sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, la altarul înnoit de această minunată tâmplă, aducând cinstire Sfântului Grigorie care a fost unul dintre marii apărători ai cultului sfintelor icoane în secolul al IX-lea. Ne bucurăm de frumoasa și dinamica misiune din această comunitate euharistică, de școala duminicală cu copiii și de catehezele care se organizează săptămânal cu tinerii și adulții, în mai multe grupe, avem chiar o grupă de danezi. Tinerii din Centrul Sfântul Voievod Ștefan cel Mare, filiala Copenhaga, sunt foarte implicați în misiunea Bisericii noastre și dau o mărturie bună și cuminte, o parte dintre aceștia au îmbrăcat astăzi veșmintele tradiționale, de sărbătoare. Anul viitor, ne dorim ca adunarea generală a tinerilor din eparhie să o putem organiza în Danemarca. Urmează ca mâine, de praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, când voi sluji Sfânta Liturghie de hram la Aalborg, în nordul Danemarcei, să ne consultăm și cu ceilalți și să putem alege timpul și locul cel mai potrivit pentru această întâlnire pe care o așteptăm cu toții”, a declarat Preasfinţitul Episcop Macarie după cum ne informează Ziarul Lumina.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.