Avem multe examene de susținut în viață, dar să nu uităm de examenul cel mare, îndeamnă Episcopul Macarie

with Niciun comentariu

(preluare basilica.ro)

Episcopul Macarie al Europei de Nord a slujit luni împreună cu Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal, la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh și Sfântul Ștefan cel Mare” din Viena.

În cuvântul adresat, Episcopul Europei de Nord a vorbit despre ajutorul pe care îl primim de la Sfântului Duh, mai ales în momente de încercare.

„Iată suntem în această perioadă a prăznuirii Rusaliilor, cea mai frumoasă, cea mai deplină, cea mai minunată rugăciune pe care o putem rosti pentru cei care se pregătesc pentru examene și sunt în examene este Acatistul Preasfântului și de viață Făcătorului Duh”, a spus Părintele Episcop.

„Avem multe examene de susținut în această viață, însă nu trebuie să uităm de examenul cel mare pe care trebuie să îl susținem neîncetat înaintea Mântuitorului nostru Iisus Hristos”.

„Acesta este examenul crucial pe care trebuie să-l trecem. Lepădând toate idilele și toate preocupările inutile și deșarte să ne alipim inima de Hristos și dacă vom trece acest examen vom fi cu adevărat fericiți”.

„Așadar, sus să avem inimile și să ne punem nădejdea în Duhul Adevărului, în puterea Duhului Sfânt. Aceasta este adevărata putere”, a adăugat în încheiere ierarhul.

La slujbă a fost prezent și Ambasadorul României în Regatul Danemarcei, Excelența Sa Alexandru Grădinar.

La final, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a felicitat eforturile depuse de comunitatea parohială din Viena în construirea lăcașului de cult.

Biserica „Pogorârea Sfântului Duh și Sfântul Ștefan cel Mare” din Viena, inspirată de arhitectura biserici Mănăstirii Voroneț, va fi pictat atât în interior cât și la exterior. Totodată, pentru a conferi autenticitate, comunitatea românească din Viena a apelat în construcția edificiului la meșteri din țară, iar majoritatea materialelor de construcție au fost transportate din România.

https://www.facebook.com/watch/?v=345661980981386

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.