APEL LA RUGĂCIUNE

with Niciun comentariu

Vă scriu aceste rânduri de la secția de terapie intensivă a spitalului din orașul Göteborg (Suedia) unde am săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru robul lui Dumnezeu SERGIU (41 de ani), enoriaș al parohiei noastre, soț și tată a doi copii, de 5 și 7 ani, care se află internat în comă de câteva săptămâni.

În urma unui neverosimil accident cauzat de o violentă săritură în apă, în timpul concediului, fratele SERGIU a avut un prognostic foarte rezervat din partea medicilor, însă se luptă în continuare pentru viața sa.

Vă chem să ne rugăm cu toții pentru ca Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Doctorul sufletelor și trupurilor, să îi aline suferința fizică și sufletească, să se milostivească și să îl redea familiei, soției ANDREEA și copiilor MARIA și ANDREI.

Să spunem într-un cuget:

„O, Preabună și mult-milostivă Născătoare de Dumnezeu, Împărăteasa tuturor! Nu suntem vrednici să intri sub acoperământul nostru! Dar, ca Maica cea mult-îndurătoare a Mântuitorului nostru Cel milostiv, zi un cuvânt ca să se vindece sufletul și să se întărească neputinciosul trup al robului lui Dumnezeu Sergiu! Vezi boala și chinul său, alină-i durerile și-i trimite vindecare. Numai tu poţi face aceasta prin iubirea ta de Maică și niciun cuvânt la tine nu este peste putinţă, tu ai stăpânire nebiruită, o, Împărăteasa noastră a tuturor! Roagă pentru robul tău pe Fiul tău, pe Domnul nostru lisus Hristos, ca, vindecat fiind, să proslăvească măritul tău nume, acum și în nesfârșiţii veci. Amin.”

Să adăugăm și „Acatistul pentru izbăvirea de boală de către Preadulcele Iisus, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre” din Cartea de rugăciuni a Episcopiei noastre a Europei de Nord.

Fie ca Atotmilostivul Dumnezeu să întărească și pe toți cei dragi ai lui Sergiu în aceste clipe de cumplită încercare.

+Părintele Episcop Macarie al Episcopiei Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.