Ziua Porţilor Deschise la Ambasada României din Oslo, Norvegia, 10.05.2010

with Niciun comentariu

La sediul Ambasadei României din Oslo a avut loc ieri, 10 mai, „Ziua Porţilor Deschise”. La eveniment au participat, la invitaţia Domnului Cristian Istrate, Ambasadorul României în Norvegia, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Mai multe informaţii a oferit pentru TRINITAS TV, părintele Alin Marius Ţeican de la Parohia ortodoxă română din Oslo: „Cu acest prilej a fost transmis mesajul de binecuvântare din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. A fost o întâlnire deosebit de folositoare deoarece fraţii noştri români stabiliţi în Oslo şi în împrejurimi au putut să se reîntâlnească cu ierarhii Bisericii noastre Ortodoxe Române”.

La „Ziua Porţilor Deschise”, alături de ierarhii Bisericii Ortodoxe Române invitaţi, au participat şi numeroşi români stabiliţi în Regatul Norvegiei.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.