PS Părinte Episcop Macarie îndeamnă din nou la rugăciune pentru Camelia Smicală și copiii ei. Familia Nan din Norvegia s-a reîntregit întru rugăciunea noastră stăruitoare

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a slujit luni și marți slujbele Postului Mare, iar miercuri, 4 martie 2020 a săvârșit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite în Paraclisul Mănăstirii „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan  Iacob de la Neamț” din Ikast, Danemarca. Cu acest prilej, ierarhul i-a îndemnat pe toți la solidaritate și rugăciune în această perioadă de nevoință. „Mântuirea nu este un act subiectiv, un act personal, ci un act comunitar. Adică trebuie să ne gândim nu doar la mântuirea noastră, ci și la mântuirea celor de lângă noi. Nu trebuie  să  te  mântuiești  doar tu,  ci  trebuie  să  se  mântuiască  și  cei  de  lângă  tine”,  a  pus episcopul. „Tocmai de aceea, în comuniune de iubire și de rugăciune, ne gândim în mod deosebit la cei care se află în condiții critice, dramatice de viață și, fiind în Postul Mare, trebuie să dăm dovadă de împreună-pătimire cu aceștia, cu cei care au nevoie imediată și constantă de solidaritatea noastră”.

În  acest  sens,  Preasfințitul  Macarie  a  i-a îndemnat pe credincioșii ortodocși să se roage  pentru Camelia Smicală și copiii săi: „În mod deosebit vă îndemn, ca un părinte și frate al vostru, să ne rugăm și pentru Camelia Mihaela Smicală din Finlanda și cei doi copii ai ei, Johan Mihail și Maria Alexandra, care se află în continuare strict izolați unul de celălalt. Fiecare dintre noi, după putere, să citească măcar o catismă din Psaltire pe zi pentru ajutorarea acestor suflete”. Ierarhul a explicat că rugăciunea chiar lucrează, dând speranță prin evocarea unei  alte familii de români care au avut copiii luați de serviciile sociale, fiind vorba de Barnevernet-ul din Norvegia: „Am vorbit acum, la început de post, și cu familia Nan, care s-a reîntregit. Iar acum, părinții împreună cu copilașii sunt la Baia Mare și ne-au spus că se vor alătura și ei în rugăciune pentru reîntregirea familiei Smicală, mărturisind faptul că au simțit ajutorul Preamilostivului Dumnezeu atunci când i-am însoțit cu rugăciunea. Cu  toții  ne  aducem  aminte de  perioada  de  încercare  a  acestei  familii  credincioase ortodoxe din Norvegia pe care am însoțit-o cu rugăciunea și cu fapta cea bună. Iar acum, iată, sunt  împliniți  acasă.  De  aceea,  vă  îndemn  să  rostim  neîncetat  această  rugăciune  către Preamilostivul Dumnezeu pentru reîntregirea greu-încercate familii Smicală din Finlanda”.

În continuare, Părintele Episcop Macarie a rostit această Rugăciune pentru Camelia Smicală și copiii ei: Doamne, Dumnezeule, Cel Care ești Părintele orfanilor și Judecătorul văduvelor, Cel Care privești la necazuri și la durere ca să le iei în mâinile Tale, Cel Care Te-ai smerit pe Tine Însuți chip de rob luând și pe Cruce răstignindu-Te pentru noi, ia aminte la rugăciunea noastră pentru această mamă, Camelia-Mihaela și copiii ei, Johan-Mihail și Maria-Alexandra, care trăiesc grele și cumplite încercări, fiind clătinați în credința și nădejdea lor. Căci Tu ne-ai zis, Preamilostive Doamne, să ne rugăm unii pentru alții și ne-ai poruncit să ne iubim unii pe alții și să ne punem sufletul pentru aproapele nostru. Iată, ne aflăm în nedumerire și neputință, neștiind ce să facem pentru a ajuta această mamă și copiii săi, pentru a se reuni și pentru a se întoarce în țara lor. Însă mai știm că mai cu seamă atunci aduci izbăvirea, când toate cele omenești se adeveresc neputincioase și când totul pare pierdut. De aceea cu umilință Te rugăm, căindu-ne de păcatele noastre: Doamne, miluiește și întărește pe Camelia-Mihaela cu cei doi copii ai săi Johan-Mihail și Maria-Alexandra! Dăruiește-le izbăvire din încercări, întărire și luminare! Doamne, ajută-i pentru numele Tău Cel Sfânt, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.