Votul pentru familie: curajul purității!

with Un comentariu

În urma eforturilor noastre de comunicare cu fiecare parohie în parte dar și direct cu numeroase familii de români, în pofida distanțelor mari din Scandinavia, ținând seama de numărul redus dar și de dispersia conaționalilor noștri în tărâmurile nordice, cu toate aceste dificultăți creștinii noștri au ieșit la votul pentru familie. Unii dintre ei au parcurs sute de kilometri până la secția de votare, însă numărul total al votanților nu a atins așteptările noastre… Din constatările de la fața locului, în urma discuțiilor directe, a reieșit faptul că cei mai mulți dintre ei erau dezinformați, unii chiar derutați de zvonistica din mass-media și din rețelele de socializare, însă cei mai mulți erau pur și simplu nehotărâți, indeciși.

În calitate de Părinte și Păstor, le mulțumesc, din adânc de inimă, celor care au făcut jertfa de a merge la vot și de a mărturisi valorile fundamentale ale credinței noastre și mă rog cu osârdie și nădejde pentru luminarea celor care acum, din diferite pricini, nu au răspuns chemării Bisericii Mame.

Totodată, îi binecuvântez și îi îmbrățișez fierbinte pe cei de acasă, din România, care au avut curajul și râvna de a mărturisi firescul și puritatea vieții!

Nu ne temem, nu deznădăjduim, nu abdicăm de la valorile Evangheliei lui Hristos! „Cu noi este Dumnezeu, înțelegeți neamuri și vă plecați!”

 

Al Vostru Părinte, Frate și Prieten

+ Episcopul Macarie al Episcopiei Europei de Nord

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.