De Ziua Internațională a Copilului, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a vizitat în Stockholm copiii bolnavi

with Niciun comentariu

În zilele acestea Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a vizitat comunitățile românești din sudul Norvegiei, nordul Danemarcei și vestul Suediei. Miercuri spre joi, 1 iunie 2017, la Centrul Episcopal din Stockholm, ierarhul a săvârșit Slujba Privegherii de noapte cu Acatistul Maicii Domnului-Povățuitoarea copiilor și Sfânta Liturghie rugându-se de Ziua Internațională a Copilului pentru copiii din Episcopia Europei de Nord și de pretutindeni. Au fost pomeniți în mod deosebit în rugăciuni mult încercata mamă din Finlanda, doctorița româncă Camelia-Mihaela Smicală și copiii săi de care este despărțită, Johan-Mihail și Maria-Alexandra. În cadrul slujirii euharistice au fost sfințite și icoanele Sfinților Ierarhi Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur care vor fi așezate în altarul Paraclisului Centrului Episcopal din Stockholm și a fost cinstită Icoana maicii Domnului „eu sunt cu Voi și nimeni împotriva Voastră”.

Ierarhul a rostit câteva îndemnuri duhovnicești pentru părinți:
„Copilașii și tinerii sunt asemenea mugurilor plantelor care dacă sunt atinși prea tare, de timpuriu, riscă să cadă de pe ramură, însă dacă sunt înconjurați cu dragoste și afecțiune, se deschid în flori minunate, bineplăcute lui Dumnezeu și oamenilor”.

În după-amiaza zilei de 1 iunie 2017, Părintele Episcop Macarie a vizitat în Stockholm mai mulți copii bolnavi, rugându-se pentru însănătoșirea acestora.

 

 

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.