Vizita unei delegaţii din Scandinavia în Patriarhia Rusiei (între 12 şi 17.04.2010)

with Niciun comentariu

În fiecare an, Departamentul pentru Studii Ortodoxe şi Cultură din Stockholm organizează o vizită la Bisericile Ortodoxe Autocefale, având ca obiectiv înţelegerea în concret a vieţii Bisericii Ortodoxe şi a modului în care Biserica Ortodoxă îşi desfăşoară misiunea. Din grup fac parte toţi reprezentanţii comunităţilor ortodoxe din Peninsula Scandinavă, în frunte cu episcopii ortodocşi din Europa de Nord. Pentru a încuraja o mai bună cunoaştere şi o receptare a rezultatelor dialogului teologic între Biserica Ortodoxă şi necalcedonieni, la această vizită sunt invitaţi şi cei doi episcopi sirieni, episcopul etiopian şi episcopul copt din Stockholm.

În anii precedenţi au fost vizitate Patriarhia Antiohiei, Patriarhia Ierusalimului, Patriarhia Serbiei  iar anul acesta vizita s-a organizat în Patriarhia Rusiei (între 12 şi 17 aprilie 2010), urmând ca anul viitor să fie vizitată  Patriarhia Română.

Marţi, 13 aprilie 2010, Preasfinţiţii Episcopi Dositei al sârbilor din Scandinavia şi Marea Britanie şi Macarie al românilor din Europa de Nord au slujit împreună cu Sanctitatea Sa Chiril, Patriarhul Rusiei, în Catedrala Sfinţii Arhangheli din Kremlin, necropola ţarilor, fiind ziua de pomenire a tuturor conducătorilor Rusiei şi a creştinilor dreptmăritori de pretutindeni adormiţi în Domnul. Cu acest prilej, Preasfinţitul Dositei a transmis Sanctităţii Sale Chiril, Patriarhul Rusiei, mesajul Sanctităţii Sale Irineu, Patriarhul Serbiei, iar Preasfinţitul Macarie, mesajul Preafericirii Sale Daniel, Patriarhul României.

Pe durata vizitei în Patriarhia Rusiei au avut loc întâlniri cu Înalt Preasfinţitul Mitropolit Ilarion, Preşedintele Departamentului pentru relaţii externe al Patriarhiei Rusiei şi cu Preasfinţitul Episcop Mercurie, în cadrul Departamentului pentru educaţie şi cateheză al Patriarhiei Rusiei. Totodată, au fost vizitate Lavra Sfântului Serghie de Radonej şi alte mănăstiri şi centre pastorale şi sociale din Moscova şi împrejurimile capitalei Rusiei. La întoarcerea spre Suedia, s-a făcut un popas în biserica Parohiei Ortodoxe Ruse Acoperământul Maicii Domnului din Helsinki, Finlanda.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.